پیشنهاد جالب یک هم‌میهن

منتشرشده: دسامبر 3, 2008 در روزانه

سه‌شنبه ۱۳/آذر/۱۳۸۷ – ۳/دسامبر/۲۰۰۸

در این چند هفته این نامه از سوی چند دوست به دستم رسید. شاید به شما هم رسیده باشد:

پیشنهادی جالب از یک هم‌میهن

یکی از هم‌میهنان در پيشنهادی جالب با توجه به مسائل اخیر پیش آمده و گستاخی‌های امارات نوشت: چرا نام خیابان ظفر (محل سفارت امارات در تهران) را به «خلیج فارس» برنگردانیم تا امارات مجبور شود برای نشانی سفارتش از این نام استفاده کند؟
در ضمن بخشنامه‌ای هم به اداره‌ی پست بدهند که هر نامه‌ای به این نشانی بود اگر «نام خلیج فارس» را ننوشته بود با ذکر علت به فرستنده ارجاع بدهند.

اگر به نظر شما هم پیشنهاد جالبی است برای بقیه هم بفرستید شاید به گوش مسئولان برسد.

به نظر من این پیشنهاد شاید جالب باشد اما کارساز نیست. زیرا امارات هم می‌تواند همین کار را بکند و نام جعلی «خلیج عـ..ـی» را بر یکی از خیابان‌هایش بگذارد (مثلا خیابانی که سفارت ایران در آن است!)

ما در برخورد با این تجاوزها، گستاخی‌ها و ادعاهای بی‌پایه‌ی شیخ‌نشین امارات به سیاست‌کاری (دیپلماسی) خارجی و بین‌المللی نیرومند و بااقتدار نیاز داریم. اگر حکومت ایران اقتدار جهانی و زیرکی و کاردانی کافی و مناسبی می‌داشت ما هرگز به این روز نمی‌افتادیم که کشوری مانند امارات برایمان شاخ و شانه بکشد! و ادعای مسخره و بی‌پایه‌ی مالکیت بر سه جزیره‌ی ایرانی را داشته باشد و با خرج میلیون‌ها دلار سعی در گسترش نام جعلی «خلیج عـ..ـی» بکند. کشوری که در سال ۱۹۷۱ م/۱۳۵۰ خ، یعنی همین ۳۷ سال پیش تاسیس شده و از بریتانیا «مستقل» شده و جمعیتی دارد (به نوشته‌ی آمار سی.آی.ای) ۴-۵ میلیونی که ۵۰٪ آن مهاجران و کارگران هندی و پاکستانی و فیلیپینی و ۲۰٪ آن ایرانیان و دیگران هستند و تنها ۱۹٪ آن شهروند اماراتی‌اند. کشوری که از صدقه سر جنگ ایران و عراق در دهه‌ی ۱۹۸۰ م/۱۳۶۰ خ به نان و نوایی رسید و امروزه نیز بسیاری از سرمایه‌داران و گردشگران ایرانی پول و ثروت خود را در آنجا صرف می‌کنند….

دفاع بااقتدار و سیاسی و مستند حکومت ایران در مجمع‌ها و سازمان‌های بین‌المللی و اعتراض به سازمان‌های دیگر (مانند خبرگزاری‌های خارجی و موزه‌ها و …) وقتی از نامی جز «خلیج فارس» استفاده می‌شود بسیار کارگرتر و موثرتر از میلیون‌ها امضای ما مردم پای دادخواست (petition)های مَجازی اینترنتی است. اصلا معنای دولت یعنی همین! مردم دولت انتخاب می‌کنند تا از حقوق‌شان در جهان دفاع کند!

Advertisements

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.